Paraemtry i właściwości stali

Parametry i właściwości stali

Terminy umowna granica plastyczności, twardość  – oba te pojęcia dotyczą mechanicznych właściwości stali. A w zasadzie określeń, które pozwalają nam dokonać porównania właściwości stali. To właśnie dzięki porównaniu tych parametrów możemy określić czy zastosowanie danej stali jest właściwe.  No dobrze, ale co właściwie oznaczają te parametry?

Wytrzymałość stali

Zacznijmy od dwóch podstawowych parametrów stali: wytrzymałość na rozciąganie Rm granicy plastyczności  Re.  Naprężenie  to nic innego jak stosunek siły do powierzchni przyłożenia.  Zatem jak rozumieć wytrzymałość na rozciąganie? Jest to naprężenie które odpowiada największej sile F rozciągającej próbkę poddaną rozciąganiu odniesionej do pierwotnego przekroju poprzecznego badanej próbki. Próba ta nazwana jest statyczną próbą rozciągania. Wiemy już czym jest wytrzymałość na rozciąganie – w dużym uproszczeniu jest to nasza maksymalna wytrzymałość stali na rozciąganie. Ale czy to znaczy, że przyjęcie jej jako graniczą wartość w naszym zastosowaniu jest właściwe?  Żeby o tym się dowiedzieć musimy bardziej zagłębić się w statyczną próbę rozciągania oraz jej przebieg.

Granice plastyczności

Rozważmy zatem granice plastyczności  Re – tak jak w powyższym parametrze Rm  granica Re również określana jako naprężenie, lecz tutaj szukamy parametrów związanych już z pierwszymi nieodwracalnymi odkształceniami naszej próbki.  To znaczy, że szukamy stanu w którym nasza próbka się rozciągnie, a po zdjęciu obciążenia nie wróci do pierwotnej długości.  Najczęściej przy projektowaniu konstrukcji statycznych korzystamy właśnie z tego parametru. Oczywiście w zależności od zastosowania stosujemy odpowiednie współczynniki bezpieczeństwa co ostatecznie daje nam założone naprężenia dopuszczalne.

W najbliższych artykułach dowiesz się więcej na temat parametrów stali badanych podczas statycznej próby rozciągania. Dowiesz się również jak rozróżnić wykres rozciągania dla stali plastycznej i stali kruchej. Ale o tym już niebawem.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Śledź nasz FoxBlog i zapisz się do newsletter’a

4 thoughts on “Parametry i właściwości stali

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona przetwarza dane użytkowników zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (tzw. RODO). Ponadto strona korzysta z ciasteczek (tzw. cookies), aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.